Прес-центр Про філію Послуги і тарифи Довідка Ресурси Оплата
Новини поштою

Здоров’я - Медицина без відстаней


28.07.2009

На засіданні обласної науково-технічної ради розглядався хід реалізації унікального проекту телемедицини в Одеському регіоні як складової загальної телемедичної мережі України, котрий поки що не має аналогів у нашій країні.

Суть проекту полягає ось у чому. Створюється мережа, що дозволяє у будь-який час доби медикам обласних лікувальних закладів (у проекті задіяні управління охорони здоров’я і медицини катастроф облдержадміністрації, обласна клінічна і обласна дитяча клінічна лікарня, обласний центр екстреної і планової акушерської допомоги, обласний онкодиспансер, інфекційна лікарня, Одеський державний медичний університет) проконсультувати своїх колег із центральних районних лікарень з приводу їхніх пацієнтів у складних для діагностики випадках, а також оперативно вирішити питання госпіталізації хворих з районів до обласних лікувальних закладів.

Безпосередньо під час засідання ради відбулося підключення до центральної диспетчерської в обласній клінічній лікарні. У ту мить Микола Баязітов вів діалог із завідувачем хірургічного відділення Іванівської ЦРЛ Михайлом Целіковим, обговорюючи результати ультразвукового і кардіографічного досліджень одного з пацієнтів. Колегам з району знадобилася допомога справді у дуже складній ситуації. У літньої людини, 1927 року народження, починається перитоніт. Але проведення операції ускладнюється наявністю в нього миготливої аритмії, лікарської алергії. Спільно, протягом двадцяти хвилин, було ухвалено рішення про його термінове відправлення до Одеси, до обласної клінічної лікарні. 

Причому, як справедливо відзначив головний лікар обласної клінічної лікарні Сергій Калінчук, можливості телемедицини в цьому випадку дозволяють обласній лікарні, знаючи, який пацієнт надійде, підготуватися до операції і провести її не в терміновому, а в плановому порядку. Це значною мірою підвищує шанси на успішний результат і операції, і післяопераційного відновлення людини.  

Голова постійної депутатської комісії обласної ради з питань зв’язку та інформатизації Ігор Смирнов підкреслив, що цим проектом можуть пишатися і депутатський корпус, і облдержадміністрація. В умовах, коли медицина як і раніше погано фінансується, а у людей немає коштів, щоб дістатися до обласного центру, високоспеціалізована медична допомога буде приходити до них завдяки найсучаснішим телекомунікаційним технологіям.

На сьогоднішній день пункти телемедичної мережі базуються в містах Южному, Котовську, Білгороді-Дністровському, Ізмаїлі, Балті, Кілії, Біляївці, Болграді, Татарбунарах, селищах міського типу Любашівці, Іванівці, Великій Михайлівці, Миколаївці, Тарутиному, Фрунзівці і Ширяєвому.

На наступному етапі до них долучаться міста Ананьєв, Арциз, Березівка, Роздільна, Рені, Кодима, селища міського типу Комінтернівське, Красні Окни, Овідіополь, Саврань, Сарата.

Ігор Смирнов розповів, що за час роботи проекту було проведено три з половиною тисячі консультацій. За рахунок економії коштів на виїзди фахівців у райони вдалося заощадити близько мільйона гривень. Проект, технічним забезпеченням якого займається ВАТ «Укртелеком», був репрезентований на представницьких міжнародних конференціях у Португалії та США, одержав високу оцінку тих, хто займається телекомунікаційними технологіями в медицині не один десяток років.

Сергій Калінчук нагадав про проведення телешколи з кардіохірургії, у якій брали участь лікарі із Сіетла, Києва і Одеси. На її забезпечення ВАТ «Укртелеком» довелося витратити дві з половиною тисячі гривень. А реальні поїздки на курси підвищення кваліфікації обійшлися б медикам набагато дорожче, та й швидше за все через відсутність коштів не відбулися б. На сьогоднішній день київські лікарі працюють у режимі телемедицини з колегами з інших міст постійно. Для Одеси це теж цілком реальна перспектива.  

Начальник управління охорони здоров’я і медицини катастроф облдержадміністрації Василь Лапай особливу увагу звернув на оперативність, яку забезпечує ця система. Адже зібрати консиліум лікарів, здатних ухвалити рішення щодо подальшого ведення пацієнта, в умовах обласних багатопрофільних установ можна швидко. Особливої значимості ця обставина набуває при складних хірургічних патологіях, сполученних травмах, отриманих у дорожньо-транспортних пригодах.

Василь Степанович відзначив також, що за час роботи проекту смертність від серцево-судинної патології зменшилася на півтора відсотка.

На засіданні ради прозвучали слова вдячності на адресу Одеської національної академії зв’язку ім. Попова і Одеського державного медичного університету, які спільно розробили план підготовки фахівців з телемедицини в ОНАСа. Отже, труднощів з пошуком кадрів для пунктів у районах області вже найближчим часом не буде.

Завідувач кафедри біофізики, інформатики і медичної апаратури ОДМУ Леонід Годлевський підкреслив важливість реалізації проекту з погляду підвищення рівня підготовки випускників. Адже в більшості країн світу лікарі чудово орієнтуються і успішно працюють з різними телекомунікаційними системами.

Голова постійної депутатської комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства Людмила Будяк від імені головних лікарів ЦРЛ подякувала обласній раді і облдержадміністрації за реалізацію цього проекту, що виявився істотною підмогою в роботі медиків на місцях.

Людмила Сергіївна запропонувала розглянути питання про введення у штатний розклад обласних лікувальних закладів консультантів, які працюватимуть в межах проекту щодо телемедицини.    

Підбиваючи підсумок, Микола Леонідович Скорик згадав про свої сумніви з приводу можливостей запропонованого проекту. Однак сьогодні він визнає, що обраний шлях був правильним. Проект треба розвивати. Можливо, він стане першою, щасливою, ластівкою у розбудові національної медичної телекомунікаційної системи.Одеська філія ПАТ «Укртелеком»
Довідка за телефоном: 0-800-506-800
Поштова адреса: Україна, Одеса, 65023, Коблевська 39


Зворотний зв'язок